Kitap: Simyacı

simyacı

Merhaba dostlarım;
Pek düzenli olmayan kitap önerilerimden birinde "Paulo Coelho" nun "Simyacı" eseriyle karşınızdayım.(Düzensiz kitap okumamdan kaynaklanıyor)

Eserin açıklamasını kısaca söyleyim;

Simyacı, dünyaca ünlü Brezilyalı yazar Paulo Coelho'nun üçüncü romanı. 1996 yılından bu yana Türkiye'de de çok okundu, çok sevildi, çok övüldü bu kitap. Bir büyük Doğu klasiği olan Mevlâna'nın ünlü Mesnevî'sinde yer alan bir küçük öyküden yola çıkarak yazılan bu roman, yüreğinde çocukluğunun çırpınışlarını taşıyan okurlar için bir "klasik" yapıt haline geldi. Simyacı, İspanya'dan kalkıp Mısır piramitlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago'nun masalsı yaşamının öyküsü. Ama aynı zamanda bir "nasihatnâme"; "Yazgına nasıl egemen olacaksın? Mutluluğunu nasıl kuracaksın?" gibi sorulara yanıt arayan bir yaşam ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri masalına benzeyen bu romanın, dünyanın dört bir yanında bunca sevilmesinin gizi, kuşkusuz bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı'yı okumak, herkes daha uykudayken şafak vakti uyanıp, güneşin doğuşunu izlemeye benziyor.

Herkes kişisel menkıbeleri için yaşar... 

Bence kitabın tamamını özetleyebilecek bir söz.Hayattaki amaçlarımız, bizim hayata tutunabilmemiz için gerekli ve yegane öncüldür.
Bataklıkta yaşıyor olabiliriz ama oradan çıkmak için bir yıldızımız yoksa baştan kaybetmişiz demektir.

Paulo Coelho'nun Simyacı eserini çok seveceğinizden ve eserden önemli dersler çıkaracağınızdan eminim.


0 yorum:

Yorum Gönder